Państwowe Muzeum Etnograficzne to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności.
W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. W muzeum działa również biblioteka oraz sala kinowa, w której odbywają się pokazy filmowe. Oprócz tego w muzeum realizowane są targi, wydarzenia specjalne, spotkania autorskie, warsztaty i seminaria. W różnorodnej formie zachęcamy więc do aktywnego uczestnictwa w kulturze – dzieci, młodzież i dorosłych.
Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.
Źródło: https://ethnomuseum.pl/o‑nas/
Poza wysokim walorem artystycznym fotografii, celem wystawy „Afrotopie” jest „oddanie głosu” afrykańskim artystkom i artystom. Ich prace znacznie różnią się od stereotypowych wizualnych skojarzeń na temat kontynentu, które często skupiają się na dwóch sprzecznych obrazach: Afryka przedstawiana jest jako egzotyczna, malownicza kraina lub skrajnie inaczej – jako miejsce skazane na nędzę, wojny i głód. To skojarzenia nabyte m.in. przez fotografie wykonane przez przybyszy z zewnątrz; ludzi odwiedzających kontynent.
Fotografie na wystawie „Afrotopie” pokazują podmiotowość i wolną od egzotyzacji współczesność mieszkańców Afryki. Przełamują stereotypy i przypominają, że „Afryka to nie państwo”, lecz miejsce wielu kultur, historii, tradycji i społeczności. Wiele wyzwań, przed którymi stoją mieszkańcy tego kontynentu, nie różni się znacząco od tych, przed którymi stoi reszta świata.
Wystawa jest częścią programu „Wbrew stereotypom”
Wszystkie osoby, których prace pokazujemy na wystawie „Afrotopie”, to: Mbali Dhlamini, Carlos Idun-Tawiah, Melanie Issaka, Kiboko Kamau, Solomon Kyalo, William Malawi, Sackitey Tesa Mate-Kodjo, Matthew Matete, Kibe Nduni, Neema Ngelime, Shawn N. Hounkpatin, Margaret Ngigi, Maganga Mwagogo, James Muriuki, Koffi Seble, Shitanda, Stephen Tayo, Ayomide Tejuoso (Plantation).
Amy N. Muhoro
Jest kenijską artystką multidyscyplinarną, badaczką i kuratorką. W swojej twórczości skupia się na przecięciach historii i kultury oraz roli, jaką na przestrzeni dziejów pełniły one w ludzkim życiu. Wykorzystując i łącząc ze sobą rozmaite media, bada przede wszystkim wpływ globalizacji na historię społeczności, systemów komunikacji i współczesnych tożsamości, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim i w afrykańskich diasporach. Jej prace były wystawiane m.in. w Creatives Garage Arts Trust i Goethe Institut (Nairobi), a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa) i na Akademii Sztuk Pięknych (Warszawa) oraz w Centrum Sztuki WRO (Wrocław).
Malaika Nabila
Jest pochodzącą z Togo artystą wizualną, autorką projektów kulturalnych i kuratorką wystaw. Pracuje między innymi przy projekcie Togo Yeye, który ma na celu wspieranie kreatywnych środowisk w Togo i diasporze. Od 2017 roku szczególnie interesuje się tekstyliami, które odgrywają rozmaite role w jej przedsięwzięciu kulturalnym o nazwie „Blacklines”. Misją Nabili jest ochrona lokalności produkcji tradycyjnych tkanin przy jednoczesnym zachowaniu bogatego dziedzictwa kulturowego i wspieraniu rozwoju gospodarczego jej kraju. Brała udział w organizacji festiwali i rezydencji w Lomé w Togo oraz w Lagos.
Witek Orski
Artysta wizualny, fotograf i kurator. Autor zdjęć, instalacji i obiektów. Praktyka artystyczna jest dla niego przestrzenią badań i dociekań filozoficznych. W polu jego zainteresowań znajdują się społeczne i polityczne funkcje fotografii oraz jej status w kulturze wizualnej. Istotnym narzędziem jest dla niego samo medium wystawy – często aranżuje cykle prac w skomplikowane eseje wizualne. Orski ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.
01.03 11:30–12:30 Oprowadzanie: „Afrotopie”
01.03 12:00–15:00 Tkanka Afrotopii
01.03 12:00–15:00 Przy Wspólnym Stole: Jollof /Shared Table: Jollof
01.03 16:30–17:30 Guided tour: „Afrotopias”
02.03 11:00–12:00 Twórcze Opowieści: „Tańcz, Córko Księżyca!”
02.03 12:30–13:30 Oprowadzanie: „Afrotopie”
02.03 14:00–15:00 Creative Tales: „Dance, Daughter of the Moon!”
02.03 15:30–16:30 Guided tour: „Afrotopias”
02.03 Spotkania przy obiektach /Meet the exibits
05.03 18:00–19:30 Debata. Afrotopias: Between euphoria and consternation
08.03 13:00–14:00 Guided tour: „Afrotopias”
16.03 11:00–12:00 Oprowadzanie familijne:„Afrotopie”
16.03 12:30–13:30 Family tour: „Afrotopias”
19.03 18:00–19:30 Online lecture: Artists on Afrotopias. Rethinking contemporary art
29.03 11:00–12:00 „Afrotopie” dla rodziców z najmłodszymi dziećmi
29.03 12:30–13:30 „Afrotopias” for parents of the youngest children
12.04 15:00–16:00 Oprowadzanie: „Afrotopie”
Warsztaty dla osób otrzymujących wsparcie w obszarze dostępności rozumienie.
Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją na żywo.
Warsztaty inspirowane wystawą tłumaczone na Polski Język Migowy.
W przestrzeni wystawy „Afrotopie” dostępne są:
Wybór treści przełożonych na formy dostępu został dokonany w procesie konsultacji, z uwzględnieniem perspektyw samorzeczniczek i samorzeczników.
Dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie /Director of the State Ethnographic Museum in Warsaw: dr Magdalena Wróblewska
Zespół kuratorski /Curators: Amy Muhoro, Malaika Nabila, Witek Orski
Autorzy tekstów /Texts authors: Amy Muhoro, Malaika Nabila, Witek Orski
Koordynacja projektu /Project coordination: Joanna Barczuk
Scenografia /Exhibition design: Bartek Buczek
Identyfikacja wizualna /Visual identification: Mbali Dhlamini, Kiboko Kamau, Patrycja Lewandowska
Projekt graficzny i skład tekstów /Graphic design and typesetting: Kuba Maria Mazurkiewicz
Tłumaczenie i redakcja tekstów w języku angielskim /Translation and editing of the English version: Mateusz Myszka
Redakcja i korekta tekstów /Copyediting and proofreading: Marta Elas, Zofia Świrek
Opieka konserwatorska /Conservatorial care: Marcin Burzymowski, Katarzyna Górzyńska
Dostępność /Accessibility: Magdalena Dąbrowska, Justyna Zieniuk, Fundacja Kultury bez Barier: Michalina Adamska, Marlena Florczyk, Paulina Gojtka, Konrad Kozłowski, Wiktor Kurpiewski, Alicja Szurkiewicz, Robert Więckowski
Koordynacja produkcji i logistyka /Production coordination and logistics: Marta Ancelewska
Zespół ds. technicznych i współpraca organizacyjna /Technical team and organisational assistance: Mariusz Horoś, Kamila Końska, Piotr Maciukiewicz (multimedia), Łukasz Malinowski, Marcin Kiersnowski, Tomasz Rychter, Paweł Sałata, Zenon Winnicki
PR i komunikacja /PR and communication: Łukasz Gackowski, Jakub Nowociński, Przemysław Walczak
Program edukacyjny /Educational programme: Amy Muhoro, Julia Grudzień, Joanna Migut, Anna Posłuszna, Alexandra Senn, Justyna Zieniuk
źródło: https://ethnomuseum.pl/wystawy/afrotopie/