Dom Kultury Kadr
Ul. Rzymowskiego 32, Warszawa+48 22 843 88 81 wew. 200, +48 787 086 396 info@dkkadr.waw.pl https://dkkadr.waw.pl
O Miejsce
Dom Kultury Kadr to jedna z najbardziej nowoczesnych instytucji kulturalnych na mapie Warszawy. Historia Kadru sięga roku 1979, kiedy to za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy na Mokotowie powstał dom kultury. W jego początkowej działalności silnie wybrzmiewała specjalizacja filmowa. Dzisiejszy Kadr to miejsce otwarte na różnorodność, czerpiące z wielu dziedzin sztuki, innowacyjne
i elastyczne. 6 października 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii Kadru ? nastąpiła uroczysta inauguracja siedziby przy ulicy Gintrowskiego 32 w Warszawie.
Zmiana siedziby pociągnęła za sobą szereg fundamentalnych zmian w funkcjonowaniu domu kultury. Obecny Kadr to ponad 7000 mkw nowoczesnej przestrzeni, obejmującej m.in. 15 pracowni tematycznych, salę widowiskową, studio nagrań i studio fotograficzne. Ten potencjał umożliwił poszerzenie oferty zajęć, wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej, organizację wydarzeń teatralnych, muzycznych i artystycznych, na które do tej pory nie było miejsca oraz stworzenie nowoczesnego programu skierowanego do wszystkich grup wiekowych ? dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Stał się także okazją do zbudowania społeczności gości i przyjaciół Domu Kultury Kadr, którzy od momentu konsultacji społecznych i pierwszych szkiców wspierają inicjatywę.
Kultura to nie tylko idee, symbole i artefakty ? to przede wszystkim ludzie i ich historie. Poprzez swoje działania Dom Kultury Kadr integruje lokalną społeczność i jest jej liderem ? wsłuchującym się w oczekiwania, wpierającym oddolne inicjatywy, czyniącym kulturę bardziej dostępną. Dlatego integralną częścią Kadru są dwa domy sąsiedzkie ? przestrzenie, które zostały oddane w użytkowanie mieszkańcom Mokotowa. To tutaj mogą omawiać bieżące wyzwania, integrować się i szukać relaksu.
Misją Kadru jest zbliżanie ludzi, dzięki któremu zmniejszamy dystans społeczny, pielęgnujemy lokalne więzi i historie oraz uczymy odpowiedzialności za swoje otoczenie. Kadr to także autorska koncepcja edukacji w kulturze i poprzez kulturę.
Wizja
Kadr chce być nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną, której oddziaływanie wykracza daleko poza Dzielnicę Mokotów. Naszym celem jest tworzenie warunków do swobodnego eksperymentowania w kulturze, indywidualny rozwój oraz nabywanie nowych umiejętności. Kadr ma tworzyć platformę współpracy i dialogu, kreować przestrzeń wspólną, wspierając tym samym powstawanie nowej przestrzeni publicznej.
Źródło: https://dkkadr.waw.pl/dom-kultury-kadr-to/
15 listopada 2025
Kwiaty polskie – wystawa familijna
W trakcie„Kwiaty polskie” to pełna zagadek i tajemnic wędrówka przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. Jej rytm wyznaczają pory roku i odwieczny cykl życia. W siedmiu salach pełnych kwiatów, barw i przygód czeka na dzieci i ich opiekunów wielozmysłowa ścieżka wraz z bujnym bukietem wiedzy z takich dziedzin jak etnografia, antropologia kulturowa, botanika czy przyrodoznawstwo. …
31 grudnia 2024
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
W trakcie„Mam wielki podziw dla natury, dla zwierząt, kwiatów, a w szczególności dla drzew. Uczuciowo identyfikuję się z ich losem. Malować zaczęłam, gdy miałam trzydzieści lat. Jestem samoukiem. Maluję obrazy olejne, ale także robię wycinanki. Używam blachy stalowej, z której wycinam różne kształty, a następnie gruntuję je i maluję farbami olejnymi. Wycinanki to motyle, ryby, koty, małpy, ptaki, owoce, warzywa, kwiaty. Są tego setki, pojedynczo lub w grupach. W obrazach przedstawiam tematy mityczne, jak Arka Noego, sceny w Raju, ale także uczty i zabawy pełnych radości życia zwierząt i ludzi. Mam zamówienia na portrety osób i ich ukochane psy lub koty we własnym otoczeniu. Trudno zaliczyć moje malarstwo do jakiejś kategorii. Jest ze świata fantazji, pogodne, kolorowe i lubię je nazywać poetyckim realizmem” – tekst z katalogu prac Magdaleny Shummer „Magdalena Shummer. Obrazy i wycinanki”. …
15 grudnia 2024
EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku
W trakcieWystawa EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku przypomina istotne miejsca na klubowej mapie stolicy. Kluby i klubokawiarnie działały wówczas w szerszym kontekście kulturowym i społecznym, były nie tylko biznesami, czy lokalizacjami koncertów i imprez. Na polską rzeczywistość między upadkiem komunizmu a wstąpieniem do Unii Europejskiej warto patrzeć z nieoczywistych perspektyw. Taką próbą jest EUFORIA. …
16 grudnia 2024
“(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”
W trakciePolskie miasteczka mają dwie historie: jedną pamiętaną, drugą zapomnianą. Naszym przewodnikiem po nieistniejącym już świecie jest malarz – Majer Kirszenblat. Na nowej wystawie czasowej pokazujemy mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były przez Polaków i Żydów. Na jego przykładzie zobaczymy, jak wiele historii o naszych dawnych sąsiadach z małych miast wciąż czeka na odkrycie. …
31 grudnia 2024
Rzeczy, ludzie, duchy
W trakcieInterwencja artystyczna Jadwigi Sawickiej na fasadzie Muzeum Warszawy opiera się na trzech słowach: Rzeczy, ludzie, duchy i nawiązuje do wystawy głównej Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie. …
29 grudnia 2024
Bat zamiast słońca
W trakcieWystawa Agaty Jarosławiec Bat zamiast słońca – wizualny esej o nieobecności wsi w historii miast. Zaledwie połowa wszystkich osób mieszkających w Warszawie się w niej urodziła – to dane pochodzące ze spisów powszechnych realizowanych od lat 80. XIX wieku. Liczby są zaskakująco zgodne, a badania prowadzone w kolejnych dekadach pokazują zbliżone statystyki: blisko połowa mieszkańców Warszawy to osoby migrujące z małych miasteczek i wsi, zarówno sto lat temu, jak i współcześnie. …
29 grudnia 2024
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania
W trakcieFotografie Sylwestra „Krisa” Brauna to jedne z najważniejszych dokumentów powstania warszawskiego. Muzeum Warszawy prezentuje na wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania oryginalne odbitki wykonane przez Brauna. Stawia ona pytanie, kiedy i w jaki sposób relacja biograficzna staje się narracją historyczną, a także odkrywa postać Berty Weissberger, asystentki Brauna. 30 lipca premierę ma także album pod tym samym tytułem, w którym ponad dwustu zdjęciom towarzyszą teksty Piotra Głogowskiego, Iwony Kurz, Tomasza Stempowskiego i Tomasza Szerszenia opisujące nieznane dotąd fragmenty biografii Brauna, analizujące warsztat i szlaki wędrówek fotografa, a także ikonografię zdjęć powstania. Wystawa i album są częścią obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego przygotowanych przez Muzeum Warszawy. …
16 marca 2025
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
W trakcieWystawa czasowa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Getto łódzkie istniało od 8 lutego 1940 do 29 sierpnia 1944 roku. W tym okresie przeszło przez nie ponad 200 tys. osób – zarówno Żydów łódzkich oraz pochodzących z okolicznych miejscowości, jak i deportowanych z III Rzeszy czy Protektoratu Czech i Moraw. Żydów przymusowo osiedlono na obszarze obejmującym zaledwie 4,13 km². Na skutek głodu i chorób w getcie zmarło około 45 tys. osób. Większość mieszkańców zamordowano w obozach zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że wojnę przeżyło nie więcej niż 12 tys. osób. …
25 lutego 2025
„Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930 – 2001)”
W trakcieWystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy na przykładzie twórczości opoczyńskich hafciarek gromadzonej przez Teresę Szwedkowicz. Wśród licznych wątków podejmowanych na wystawie szczególnie widoczne są te, które dotyczą relacji przedmiotów z człowiekiem. Punktem wyjścia jest pasja, hobby, które może dotyczyć każdego z nas, a stając się treścią życia przynosi owoc w postaci monumentalnej kolekcji, która uzyskuje status zabytkowego muzealnego artefaktu. Wystawa prezentuje wszystkie charakterystyczne elementy kolekcji opoczyńskich strojów, haftów oraz fotografii zgromadzonej i opracowanej przez Teresę Szwedkowicz, w znakomitej większości znajdującej się w zbiorach PME. …
23 lutego 2025
Praga ’44
W trakcieWystawa Praga ’44 – nieznana historia powstania warszawskiego na prawym brzegu Wisły. Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie. W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie. Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie. …
02 marca 2025
Miasto zwierząt
W trakciePoznaj niezwykły świat miejskich zwierząt. Zobacz gatunki spotykane na co dzień i okazy, których istnienia nawet się nie domyślasz. Dzikie ptaki i ssaki prezentują naturalnie wyglądające eksponaty i wielkoformatowe fotografie. …
02 lutego 2025
Alexander Adams. Od ruin do Odkupienia /From Ruin to Redemption
W trakcieWystawa prac Alexandra Adamsa Od ruin do Odkupienia/From Ruin to Redemption zawiera obrazy nawiązujące do akademickiego religijnego malarstwa XIX wieku. Zainspirowały je zachowane fotografie przygotowawcze do obrazów, na których zamiast wspaniałych wizji możemy zobaczyć gołe ściany pracowni, zgrzebne płótno zamiast wspaniałych szat, kije szczotek zamiast włóczni. Jak pisze artysta: „Nienarzucająca się godność i prawda ubogiej scenerii, wyzierająca z oryginalnych fotografii intrygowała mnie. Starałem się w moim malarstwie oddać przedziwny majestat, jaki w nich odkrywałem”. Artysta od dzieciństwa był zafascynowany ruinami, zwłaszcza zamków w Anglii i Walii. Jego pierwsze obrazy ruin z czasów II wojny światowej powstały w czasie studiów w Goldsmith College w 1995. Na wystawie znajdą się także obrazy przedstawiające ruiny warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela namalowane z myślą o obecnej prezentacji. …