Wawerskie Centrum Kultury
Ul. Żegańska 1a, Warszawa+48 22 443 70 75 wawer.wck@um.warszawa.pl https://www.wck-wawer.pl
O Miejsce
Wawerskie Centrum Kultury działa w oparciu o Ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i Statut określający główne zadania. Realizując swoje podstawowe cele wpisuje się również w priorytety Programu Rozwoju Kultury w Warszawie do roku 2020. Miasto kultury i obywateli jak również w nową Strategię Rozwoju Kultury w Warszawie do 2030 roku.
Na podstawie ww. programów Wawerskie Centrum Kultury stawia na aktywizowanie mieszkańców do uczestnictwa w kulturze, na budowanie szerokiej i różnorodnej oferty, na stwarzanie warunków do nieskrępowanej twórczości, na budowanie wizerunku własnego i miasta, jako miejsca rozwoju kultury i szerokiej współpracy międzysektorowej.
W szybko zmieniającym się świecie zmienia się również rola, jak i sposób funkcjonowania kultury. Instytucja kultury powinna śledzić zmiany dokonujące się w świecie i swoim najbliższym otoczeniu i przenosić to na funkcjonowanie modelu kultury. Model kultury zamkniętej tylko w instytucjach ustępuje miejsca modelowi kultury otwartej, włączającej, zapraszającej do uczestnictwa, jak i współtworzenia. Zadaniem Wawerskiego Centrum Kultury jako nowoczesnej instytucji jest zbudowanie modelu przystającego do ambicji, stylu życia i potrzeb naszego odbiorcy i współczesnego świata.
Dzisiejszy świat pełen jest różnych podziałów, religijnych, rasowych, politycznych, opiniotwórczych, które niejednokrotnie prowadzą do poważnych konfliktów. Wszechobecna jest konkurencja w biznesie i innych obszarach, między ludźmi. Toczy się walka o to kto jest lepszy, czyje dziecko zdolniejsze, kto jest bogatszy, kto posiada więcej. To wyraźny znak dzisiejszych czasów. To często sprawia, że ludzie czują się odizolowani, pozostawieni sami sobie, nie ufają sobie nawzajem.
Ważną rolą Wawerskiego Centrum Kultury będzie BUDOWANIE POMOSTU między tym podziałami, wskazywanie na to co NAS ŁĄCZY, jako ludzi. Mamy wspólne potrzeby, wspólne pasje, wspólne uczucia i wartości.
Kultura powinna tworzyć przyjazną przestrzeń dla bliskich i żywych kontaktów, DLA DIALOGU, tak abyśmy mogli uczyć się siebie nawzajem i budować lokalne wspólnoty.
Wawerskie Centrum Kultury powinno być miejscem, w którym można się „zatrzymać”, odetchnąć, nabrać refleksji, porozmawiać i przez to rozwijać siebie i swój potencjał, działając tym samym dla DOBRA OGÓŁU.
Powinno być instytucją otwartą dającą poczucie, zarówno artystom jak i mieszkańcom, że wspólnie tworzymy kulturę, której jesteśmy częścią.
Podstawą działalności instytucji kultury jest edukacja kulturalna, która przygotowuje mieszkańców do odbioru kultury, prowadzi do umiejętności podejmowania działań wspólnotowych i społecznych, podnosi jakość życia i jakość miejsca. Jest realizowana w stałych sekcjach we wszystkich filiach WCK, w formie warsztatów , koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, spotkań i wykładów Współczesna edukacja kulturalna to jednak nie tylko tradycyjne nauczanie rysunku, śpiewu czy dramy. Dzisiaj jej zakres poszerza się i zmienia. Edukacja kulturalna powinna również uczyć dostrzegania innych wartości m.in. wielokulturowości jak i dostarczać szerokiej wiedzy o własnej kulturze i jej miejscu w świecie. Powinna być przewodnikiem do poszukiwania narzędzi, do rozumienia kultury i podejmowania z nią dialogu. Tak rozumiana edukacja powinna prowadzić do świadomych wyborów w przestrzeni kultury i kształtuje świadomych uczestników kultury.
WARUNKI W JAKICH DZIAŁAMY
Wawer to rozległa i zielona dzielnica położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się wzdłuż linii kolejowej i prawej strony Wisły. Jest tu wiele pięknych terenów leśnych a do Wisły mamy dostęp szczególnie przez Plażę Romantyczną. Wyróżnia nas ZIELEŃ i OGRÓDKI. Zdecydowana większość mieszkańców mieszka w domach jednorodzinnych i segmentach.
W Wawrze jest wytyczonych pięć szlaków rowerowych, trzy ścieżki biegowe i trzy szlaki piesze, z których chętnie korzystają Wawerczycy. Zamiłowanie do ogródków i przyjemność korzystania z uroków otaczającej przyrody sprawia, że wiele działań kulturalnych będziemy realizować również na łonie natury. Zgodnie z hasłem KULTURA I NATTURA.
W dzielnicy oprócz Wawerskiego Centrum Kultury z siedmioma Filiami działają też inne podmioty zajmujące się kulturą: kameralne kino Stacja Falenica, zagościła tutaj na kilka lat jedyna instytucja artystyczna — TR Warszawa, Biblioteka z kilkoma filiami oraz kilka organizacji pozarządowych i lokalnych kawiarni .
Jest tu kilkanaście szkół publicznych i również duża ilość prywatnych placówek edukacyjnych, edukacji alternatywnej.
W ostatnich latach Wawer stał się popularnym miejscem zamieszkania ludzi ze świata sztuki, teatru, telewizji, estrady czyli ze środowiska tzw. bohemy artystycznej (Radość, Nadwiśle, Las). Są też rejony zabudowy wielorodzinnej i komunalnej (Marysin, Falenica , Międzylesie) często wymagające wsparcia socjalnego jak i wychowawczego. Dzielnica jest archipelagiem 13 wysp/osiedli, które charakteryzują się dużą różnorodnością zarówno jeżeli chodzi o potrzeby mieszkańców, jak i ich lokalne historie. Wawerczycy dość mocno identyfikują się ze swoimi małymi ojczyznami ale to nie przeszkadza im w uczestniczeniu w dużych wydarzeniach ogólnodzielnicowych, mających na celu wzajemne poznanie się oraz integrację całej społeczności.
Wawerskie Centrum Kultury powinno stworzyć ofertę dla tak bardzo zróżnicowanego środowiska.
Wspólnota
Aspiracje
Wrażliwość
Edukacja
Różnorodność
Wawerskie Centrum Kultury jest centrum życia lokalnego, miejscem wspierającym wydobywanie potencjałów twórczych mieszkańców oraz POMOSTEM ponad podziałami.
Realizując swoją misję będzie budować lokalne Wspólnoty: działamy razem ze społecznością na rzecz społeczności, budujemy na tym co nas łączy a nie tym co dzieli..
Mamy Aspiracje aby spełnić marzenia i oczekiwania mieszkańców.
Jesteśmy Wrażliwi na potrzeby naszej społeczności i naszego otoczenia.
Chcemy rozwijać pasje, nowe umiejętności, zainteresowania i wydobywać potencjał mieszkańców przez Edukację.
Dostrzegamy potencjał w Różnorodności. Łączymy pokolenia, grupy etniczne. Działamy i uczymy się od siebie nawzajem.
Wawerskie Centrum Kultury to miejsce bliskie wszystkim mieszkańcom, w całej ich różnorodności. Chcemy docierać zarówno do zabieganych rodzin z dziećmi, przez „niepokorną młodzież” po aktywnych seniorów. Będziemy zapraszać do siebie i wychodzić do innych.
Program strategiczny Bliski Wawer.
Wawerskie Centrum Kultury to miejsce wpisane w zielone środowisko naszej dzielnicy. Zorganizujemy wiele wydarzeń w plenerze w sąsiedztwie naszych placówek jak również poza nimi. Zaproponujemy projekty zgodne z eko-trendami, z nowym stylem życia mieszkańców, jak i nowymi potrzebami i wyzwaniami związanymi ze środowiskiem.
Program strategiczny: Wawer w rytmie slow. Planeta Wawer.
Wawerskie Centrum Kultury to przestrzeń otwarta na różnorodność etniczną, na przenikanie kultur, na łączenie pokoleń, na wspólny dialog.
Program strategiczny Metropolia Wawer.
Wawerskie Centrum Kultury to innowacyjne podejście do kultury, oparte na bliskiej współpracy mieszkańców z placówkami edukacyjnymi, z innymi instytucjami kultury, z organizacjami pozarządowymi i lokalnymi przedsiębiorcami.
Program strategiczny Wawer raz za Razem
Wawerskie Centrum Kultury jest świadome zagrożeń dla ziemi i angażuje się poprzez świat sztuki i artystyczne wypowiedzi w nurt ochrony planety.
Program strategiczny Planeta Wawer.
Bliski Wawer
to program skierowany na przygotowanie oferty „na miarę potrzeb” i blisko domu.
Zrobimy analizę tego co jest dobre i udane w naszej ofercie. Zobaczymy co wymaga poprawy i wzmocnienia. Poprzez ewaluację naszej oferty, dialog z mieszkańcami ale też analizę rynku komercyjnego, w zakresie działań kulturalnych, zmodyfikujemy program dla naszych odbiorców. Prawie połowę naszego wysiłku kierujemy do dzieci do 13 roku życia i młodzieży do 24 roku życia. Chcemy aby nasz program nie tylko rozwijał zainteresowania dzieci, dbał o ich kondycję fizyczną i intelektualną ale, żeby spełniał marzenia o byciu aktorem, malarzem, piosenkarzem, o własnym zespole artystycznym.
W ramach miejsc ”otwartej przestrzeni artystycznej dla młodzieży” chcemy stworzyć przestrzeń nie tylko do zdobywania umiejętności, do kontaktu ze sztuką . Spróbujemy stworzyć też przestrzeń, która pozwoli spotkać się młodym ludziom bez nakazów, oceny, gdzie można poczuć się sobą i spędzić czas z rówieśnikami „na ich zasadach”.
Przykłady: Zajęcia muzyczne „Załóżmy zespół”, „ Mój mindcraft”, Balet z akrobatyką, „ W rytmie hip-hopu”, „ Disco- starym wstęp wzbroniony”, Joga dla dzieci, Malarstwo intuicyjne, kursy przygotowujące na studia, kursy uczące przedsiębiorczości „ Nie tacy zieloni”.
Obserwacja otaczającego nas świata i zmieniających się stylów życia skłania nas do kierowania swojej oferty również do singli oraz rodzin z dziećmi, dla ludzi miedzy 25 a 45 rokiem życia. Są to często osoby, które przeżywają duże zmiany w swoim życiu związane z złożeniem rodziny. To często duże wyzwanie, które wymaga wsparcia, drogowskazu jak sobie radzić, jak znaleźć jednocześnie czas dla siebie, pracy i rodziny.. Stworzymy przestrzeń dla wzajemnego poznania się przez społeczne zaangażowanie w najbliższe środowisko czy chęć spędzenia czasu poza domem. To pomysł na budowanie małych wspólnot i społeczności połączonych wspólnym miejscem zamieszkania i wspólną lokalną historią.
Przykłady: modne warsztaty (ceramika, druty, szycie), warsztaty rozwojowe dla kobiet, kółka przedsiębiorczości „Kobieta sukcesu’, spotkania dla rodziców: „Świadome rodzicielstwo”, „Pozytywna dyscyplina”, „100 procent męskości” warsztaty majsterkowania i stolarstwa dla mężczyzn.
Stałą grupą naszych uczestników są aktywni seniorzy, którzy chętnie czerpią z życia dysponując duża ilością czasu dla siebie. Lubią wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kawiarni Naukowej, dyskusyjne kluby książki i filmowe, oglądanie spektakli teatralnych i rozmowa o nich, zajęcia ruchowe, zajęcia wzbogacające pamięć, koncerty, potańcówki. Dajemy im szansę realizacji niespełnionych z różnych powodów marzeń. Najczęściej związanych z wydobyciem skrywanych przez większość życia potencjałów artystycznych( malarstwo, taniec, śpiew).
Będziemy również kontynuować modelowy projekt „ Sztuka z bliska”, który pozwala docierać z zajęciami artystycznymi do domów seniorów zależnych.
Wawer w rytmie slow
Zmieniający się wokół nas świat, życie w szybkim tempie, wielki szum informacyjny, szybki rozwój nowych technologii, to wszystko zmienia ludzi, ich potrzeby, sposób i styl życia i często sprawia, że czują się zagubieni. Jako instytucja kultury bliska mieszkańcom powinniśmy reagować na wyzwania współczesnego świata i nowy styl życia. Włączymy się w promowanie filozofii pozytywnego stylu życia, zwolnienia tempa życia, życia bliżej natury, dbania o relacje z ludźmi, dbania o rodzinę i o siebie. Do tego w sposób naturalny wykorzystamy zieloną przestrzeń Wawra (lasy, polany, plażę) organizując spacery przyrodnicze, zakładając wspólne ogródki i łąki kwietne, warsztaty jogi w plenerze, wycieczki rowerowe jak również tematyczne pikniki rodzinne, festyny i koncerty plenerowe.
Slow life to nowe wyzwanie dla wielu, to powrót do kontaktu z naturą, to też w dobie dominacji technologii dążenie do częstszego bycia offline. To dbałość o odpoczynek, regenerację sił i stawianie w życiu na jakość. To również dbanie o wartościowe relacje, rozwój osobisty oraz większa świadomość świata i życia.
Będziemy w kontakcie z różnymi grupami mieszkańców organizować spotkania i warsztaty, które pomogą nam zmienić rytm na SLOW i pomogą przeżyć w „dżungli wielkiego miasta”.
Przykłady: Projekty ”Jak nadawać priorytety”, „Wolniej znaczy więcej” czy Festiwal „Dobre spotkania”.
Metropolia Wawer
To program stawiający na szeroką współpracę i integrację różnych środowisk. To zadanie wspierające dialog, porozumienie i zrozumienie pomiędzy różnymi grupami i środowiskami. Chcemy podążać za trendami i dobrymi praktykami wielkich metropolii otwartych na różnorodność, na odmienność i na wartości, które nas wszystkich łączą. Doświadczanie wielokulturowości zarówno dla rodowitych mieszkańców, jak i obcokrajowców jest często nowym przeżyciem. Podejmujemy to wyzwanie w dzielnicy Wawer i chcemy aby było to doświadczenie oparte na wzajemnym szacunku bez względu na pochodzenie, odrębność kulturową, język czy religię.
Chcemy kontynuować ten proces z wiarą, że wsparcie dialogu międzykulturowego, postawy otwartości i tolerancji pomogą w stworzeniu wspólnoty wielokulturowej, która będzie czerpała z różnorodności i wzbogacała życie kulturalne dzielnicy.
W dłuższej perspektywie wypracujemy model działań, który będzie uwzględniał m.in. analizę potrzeb obcokrajowców mieszkających w Wawrze, opracowanie projektów pilotażowych w zakresie integracji, dialogu międzykulturowego oraz promowanie dobrych praktyk.
Projekty: „Jesteśmy na łączach”, „Wieża Babel/Wawer”, „Świat ma wiele kolorów”, „Wielokulturowe noce”.
W tym programie mieści się również dialog i współpraca pomiędzy różnymi pokoleniami. Rozwój nowych technologii, łatwy niezwykle dostęp do wiedzy w Internecie, to częsta przyczyna rozpadu więzi międzyludzkich, oddalania się od siebie pokoleń, jak też izolacji we własnych przestrzeniach. Naszym zadaniem jest uświadamianie tych niekorzystnych społecznie trendów, jak i podejmowanie prób przeciwdziałania tym zjawiskom. Budowanie wspólnot wokół projektów kulturalnych i społecznych to jeden ze sposobów na wspólny dialog. Program będzie realizowany z mieszkańcami, z sąsiadami, ze szkołami, z fundacją Autokreacja, z Ferio Wawer, z Biblioteką.
Planeta Wawer
Ochrona środowiska naturalnego stała się obecnie jedną z największych wartości. Świat sztuki ma wiele możliwości wypowiedzi artystycznej i zabrania głosu w ważnych sprawach przez obraz, słowo czy dźwięk oraz przez różnorodność gatunków twórczych. Dzieło sztuki gwarantuje wysoką, często niepowtarzalną silę przekazu i dotarcie do wielu grup społecznych. Sztuka w swoim procesie twórczym zadaje nam ważne pytania. Artyści poprzez swoją wrażliwość pokazują nam problemy z jakimi boryka się współczesny świat. Często zabierają głos w sprawie zagrożeń dla ziemi, dla nas.
Z pełną świadomością razem z artystami i mieszkańcami zaangażujemy się poprzez sztukę i edukację w sprawę ochrony środowiska, dbałości o naszą planetę i o miejsce, w którym mieszkamy. Tak abyśmy my i przyszłe pokolenia mogli cieszyć się pięknem natury i cieszyć się życiem w zdrowym środowisku.
Zrealizujemy program edukacyjno-artystyczny, który obejmie działania teatralne, które łączą w sobie literaturę, plastykę, muzykę oraz działania aktorskie. Teatr jest świetnym narzędziem i bardzo istotną dziedziną sztuki, która rozwija wyobraźnię.
Zaproponujemy warsztaty eco life i no weste edukujące do zaangażowania społecznego na rzecz czystego powietrza, pogłębiające świadomość społeczną w poszukiwaniu bezśmieciowych rozwiązań na miarę naszych czasów.
Projekty: „Nasza Planeta Wawer”, „Strefa las- woda”, „ Na orbicie Wawer”, „Zbliżenie natury”, „ARTsypisko”, „Odzysk”.
Program będzie realizowany we współpracy ze przedszkolami, szkołami i rodzinami.
Wawer raz za Razem
To program Współpracy z podmiotami zewnętrznymi
Wawerskie Centrum Kultury dokonując analizy rzeczywistych potrzeb i możliwości swoich i środowiska, w celu wzbogacenia i pełnej realizacji programu, wpisuje w swoje działania współpracę z innymi podmiotami. Ważna jest współpraca zarówno z mieszkańcami i artystami jak i placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi, i innymi instytucjami kultury.
Instytucja otwarta to instytucja szeroko współpracująca. . Pracujemy w określonych warunkach środowiskowych i jesteśmy członkami wspólnoty, która jest różnorodna. Zatem różne będą formy współpracy z różnymi środowiskami.
Współpraca z mieszkańcami
Liczne spotkania sąsiedzkie, tworzenie Miejsc Aktywności Lokalnej, współpraca z lokalnymi liderami, aktywnymi radnymi, grupami aktywnych mieszkańców, wspólna realizacja inicjatyw lokalnych, projektów Budżetu Partycypacyjnego, organizacja pikników rodzinnych.
Współpraca z artystami
W ostatnich latach Wawer stał się popularnym miejscem zamieszkania ludzi ze świata sztuki, teatru, telewizji, estrady czyli ze środowiska tzw. bohemy artystycznej ( szczególnie Anin, Radość , Nadwiśle, Las). Warto byłoby nawiązać bliższe relacje z artystami zamieszkującymi naszą dzielnicę tak aby nawiązać bliższe relacje pomiędzy nimi a mieszkańcami. Służy temu m.in. prezentacja artystów na wawerskich scenach a także wspólne warsztaty artystyczne.
Artyści mogą być „twarzami” ważnych kampanii społecznych w naszej dzielnicy.
Barbara Karniewska
Dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury
Źródło: https://wck-wawer.pl/onas _Barbara Karniewska_