Muzeum Polskiej Wódki
Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 1, Warszawa+48 22 419 31 50 recepcja@pvm.pl https://muzeumpolskiejwodki.pl
O Miejsce
Muzeum Polskiej Wódki to jedyne takie miejsce na świecie. Mieści się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser. Na przełomie XIX i XX w., na powierzchni 50 tys. m², pomiędzy ulicą Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską, wznosił się kompleks neogotyckich budynków, tworzących Warszawską Wytwórnia Wódek „Koneser”. To tutaj rozlewano takie flagowe marki polskich wódek takie jak Luksusowa i Wyborowa.
Polska Wódka to bardzo ważny element polskiej kultury, który od wieków towarzyszy Polakom podczas celebracji ważnych chwil. To także jeden z nieodłącznych, znanych na całym świecie, atrybutów polskości.
Celem powstania Muzeum Polskiej Wódki jest prezentacja historii, tradycji i miejsca Polskiej Wódki w dzisiejszym świecie. To także dbałość o podkreślenie ogromnego znaczenia sektora przemysłu gorzelniczego, o podtrzymanie charakterystycznego sposobu produkcji, a co za tym idzie – jakości samego produktu. To także budowanie szerokiej świadomości wartości i znaczenia marki Polska Wódka wśród polskich i zagranicznych odbiorców.
Zdając sobie sprawę z rangi tematu, porównując w skali światowej podobne nam miejsca, do stworzenia Muzeum Polskiej Wódki zatrudniliśmy najlepszych. Autorem stałej ekspozycji jest pracownia architektoniczna Nizio Design International, a logotyp i identyfikację wizualną przygotował artysta-plastyk – Andrzej Pągowski. Inicjatywie Muzeum patronuje Stowarzyszenie Polska Wódka.
Wciąż się zmieniamy w odpowiedzi na potrzeby naszych Gości. Dostępność wnętrz oraz treści wystawy jest dla nas priorytetem – zwiedzanie wystawy dostępne jest w 7 językach. Ponadto Przewodnicy przeszkoleni są z obsługi Gości niepełnosprawnych, a wszystkie pomieszczenia wyposażone są w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Polska Wódka jest nie tylko naszym dobrem i dziedzictwem narodowym oraz jednym z nieodłącznych atrybutów polskości na świecie. To również bardzo ważny element polskiej kultury, który od wieków towarzyszy Polakom podczas celebracji ważnych chwil.
Celem powstania Muzeum Polskiej Wódki jest stworzenie przestrzeni, w której w jednym miejscu zaprezentujemy jej wyjątkową historię. W atrakcyjny i nowoczesny sposób przybliżymy zwiedzającym proces jej powstawania, surowce, z których jest produkowana i wreszcie walory smakowe.
Na zwiedzającego po przekroczeniu progu Muzeum Polskiej Wódki czekać będą interaktywne ekspozycje, prezentacje i projekcje, opowiadające historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków, a także wiele informacji i ciekawostek związanych z jej wpływem na kształtowanie się polskiej kultury oraz międzynarodową renomą Polskiej Wódki.
Wiedza merytoryczna to jednak nie wszystko. Możliwość degustacji Polskich Wódek w specjalnie zaadaptowanej przestrzeni będzie stanowić doskonałe uzupełnienie tego, czego zwiedzający dowiedział się podczas wizyty w Muzeum.
Inicjatywie Muzeum patronuje Stowarzyszenie Polska Wódka. Autorem stałej ekspozycji jest pracownia architektoniczna Nizio Design International, a logotyp i identyfikację wizualną przygotował artysta-plastyk – Andrzej Pągowski
Źródło: https://muzeumpolskiejwodki.pl/o‑muzeum/