Muzeum Neonów
Soho Factory, ul. Mińska 25 (GPS: ul. Mińska 41), Warszawa+48 665 711 635 info@neonmuzeum.org https://www.neonmuzeum.org
O Miejsce
Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetlnych – neonów. Począwszy od roku 2005 nasza instytucja angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego. Przyczyniliśmy się do swoistej nowej mody na neony w Polsce, czego najlepszym przykładem jest otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym.
Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapomnianej formy sztuki.
Muzeum nie zajmuje się jednak jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach. Zainicjowaliśmy kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii w ramach projektu „Akcja Renowacja!”. W ramach kampanii Akcja Renowacja odnawiamy, rozświetlamy i odtwarzamy historyczne neony. Najnowszym działaniem jest pokaźnych rozmiarów czerwony Kogut Cepelii, który powrócił‚ na ulicę Grzybowską 37 w Warszawie – dzięki wsparciu firmy Matexi Polska ten symbol, uzupełniony o nowe, neonowe przesłanie: „Razem rozświetlamy miasto”, udało się odtworzyć na elewacji nowego budynku mieszkalnego. Koniecznie odwiedźcie neonowego koguta, jak tylko będziecie w Warszawie! Więcej informacji >
Placówka jest instytucją prywatną która nie jest utrzymywana ze środków publicznych. Działalność muzeum i realizacja jego misji, a także projektów związanych z odnawianiem neonów są finansowane przez naszych gości i sympatyków.
Muzeum Neonów jest otwarte 7 dni w tygodniu. Udostępniamy je zarówno indywidualnym zwiedzającym, jak i większym grupom. Organizujemy też wydarzenia specjalne, lekcje edukacyjne, pokazy filmowe (NEON Erica Bednarskiego i LIGHTEATER Michael Gugger — cały dzień) czy wycieczki z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie zbiorów po godzinach otwarcia pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji i dokonaniu dodatkowej opłaty.
Źródło: https://www.neonmuzeum.org/o‑muzeum