Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to jedna z wiodących instytucji kulturalnych w Europie. Misją Galerii jest upowszechnianie sztuki współczesnej we wszystkich jej aktualnych przejawach jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego.
Galeria organizuje wystawy czasowe, prezentując najciekawsze zjawiska w sztuce XXI i XX wieku. W jej ponad stuletnich wnętrzach pokazywane były dzieła wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana Lebensteina, Zbigniewa Libery, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Koji Kamoji, Susan Mogul, Yayoi Kusamy, Wilhelma Sasnala, Wolfganga Tillmansa. Zachęta przygotowuje też szeroko dyskutowane wystawy problemowe, jak „Z popiołów”, „Zza gór się słońce wznosi blade” czy „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Galeria prezentuje twórczość młodych artystów. Ich prace można oglądać m.in. w Miejscu Projektów Zachęty, czyli przestrzeni-laboratorium, będącej sceną artystycznych eksperymentów.
Galeria prowadzi działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych. Organizuje również cykle wydarzeń dostępnych, czyli uważnych na różnorodność potrzeb odbiorców. Publikuje książki o sztuce współczesnej oraz gromadzi informacje na temat współczesnego polskiego życia artystycznego.
Źródło: https://zacheta.art.pl/pl/o‑nas
W 2018 roku przed budynkiem Zachęty CENTRALA zrekonstruowała „wazę na wodę” — donicę z roślinnością wodną. Betonowe donice, które kiedyś często występowały w przestrzeni Warszawy, były wykorzystywane między innymi jako oczka wodne — tworzyły system sadzawek nawadniających i napowietrzających miasto. Przepis na rabatę wodną odtworzony wspólnie z pracownikami Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, powtórzony następnie w innych miejscach w Warszawie oraz w Gdańsku i Kielcach, jest próbą powrotu do miejskiego wodnego ogrodnictwa na szerszą skalę.
Woda jest komponentem mikroklimatu. Wpływa na lokalną temperaturę i wilgotność powietrza. Tworzy siedlisko dla roślin i zwierząt, zwiększa różnorodność gatunkową. Jej cyrkulacja odpowiada za większość zjawisk atmosferycznych. Wypełniająca niewielką donicę łączy się z obiegiem wody w skali planety.
Trzy donice przed budynkiem Zachęty — istniejąca od sześciu lat i dwie nowe — tworzą niszę mikroklimatyczną na skwerze na placu Małachowskiego. To błękitno-zielona enklawa dla ludzkich i nie-ludzkich mieszkańców miasta, a jednocześnie obserwatorium mikroklimatu — przestrzeń do wspólnej obserwacji i doświadczania zjawisk pogodowych wynikających z cyrkulacji wody w atmosferze.
koncepcja i aranżacja: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)
kuratorka: Aleksandra Kędziorek
projekt graficzny: Zofka Kofta
producent: Michał Kubiak
montaż: Artmontage (Alena Trafimava, Aleksander Trafimau)
komunikacja wystawy: Zofia Koźniewska, Milena Liebe, Alicja Malicka, Aleksandra Sienkiewicz, Alicja Sznajder
program towarzyszący: Aleksandra Kędziorek, CENTRALA, Jędrzej Zakrzewski
Źródło: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/waza-na-wode-hydrobotanika-na-placu-malachowskiego