Dokładnie 14 lat temu, 6 czerwca 2010 r. w Warszawie, ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym męczennikiem.
Daty tych ważnych wydarzeń są klamrą wystawy „PRAWDA I WOLNOŚĆ. KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO”, którą przygotowało Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Wystawa jest próbą ukazania duchowego portretu księdza Jerzego na tle miejsc i wydarzeń, które Go ukształtowały i w których brał On udział oraz sztuki jego czasu, która, tak jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko, stawała po stronie Prawdy i Wolności. Spotkamy na niej Alka w domu rodzinnym w Okopach, wstępującego do Warszawskiego Seminarium Duchownego i już jako kleryka w specjalnej jednostce Wojskowej w Bartoszycach, do której wcielano kleryków w celu pozyskania ich do współpracy i zachwiania ich wiarą. Wystawa ukazuje księdza gdy, już jako Jerzy, kończy seminarium duchowne w 1972 r. i zostaje wikarym kolejno w kilku warszawskich parafiach. Znalazły się na niej nieznane zdjęcia z podróży po Stanach Zjednoczonych i Europie, jakie odbywał w latach siedemdziesiątych. Obraz czasu „Solidarności” otwierają zdjęcia z Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. na zaproszenie strajkujących sprawował posługę kapłańską. Od tego momentu związał się z „Solidarnością” i stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O tym okresie mówią dzieła m.in. Wiesława Szamborskiego, Jacka Sroki, Łukasza Korolkiewicza, Jana Lebensteina ukazujące symboliczny obraz człowieka stłamszonego przez komunistyczny system i Polski czasów „Solidarności” i stanu wojennego, próbującej wyzwolić się spod komunistycznej dominacji. Przestrzeń „prosektorium” z obrazem Tomasza Tatarczyka „Łódź Charona” jest przejmującym memento męczeńskiej śmierci księdza.
Istotnym elementem wystawy są, często nieznane fotografie dokumentalne, przedstawiające życie księdza Jerzego i Jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z czasu jego działalności. Korespondują one z dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. Narracja ekspozycji zbudowana została z wypowiedzi księdza Jerzego i notatek tajnych współpracowników SB. Zaprezentowane zostały także filmy dokumentalne z fragmentami homilii księdza, nagrania świadków działalności i przyjaciół księdza Jerzego gromadzone przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz, przygotowane specjalnie na wystawę, autorskie ścieżki dźwiękowe.
Dla młodszego pokolenia wystawa jest okazją do poznania historii naszego kraju i lepszego zrozumienia życia pokolenia ich rodziców i dziadków w opresyjnym systemie. Pokolenie, które pamięta lata stanu wojennego ma okazję do refleksyjnego spotkania z żoliborskim kapłanem.
Wystawie towarzyszy katalog z esejami wybitnych znawców życia i działalności Błogosławionego.
Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się Mszą świętą w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki, sprawowaną w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem bp Michała Janochy, w czwartek 6 czerwca o godzinie 15:00.
Wystawa dostępna jest dla wszystkich zwiedzających od 7 czerwca do 3 listopada 2024 r. [wtorek-piątek 12:00–18:00 ; sobota-niedziela 12:00–16:00]
Zajęcia dla szkół w godzinach 9:00–12:00. Kontakt: muzeum@maw.art.pl | 22 621 34 14
Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, a opieką duchową objął Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz.
Wystawa jest współfinansowane ze środków POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ, Oficjalnego Partnera.
Autor scenariusza wystawy: dr Łukasz Kossowski
Organizator : Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Współorganizator : Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki
Współpraca : Archidiecezja Warszawska, Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki; Fundacja Dobro; Fundacja Promocji Sztuk
Patronat Medialny: Radio Warszawa; Stacja 7, Tygodnik Idziemy, Tygodnik Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Katolicka Agencja Informacyjna
Zdjęcia z wernisażu i wystawy w GALERII
Źródło: https://maw.art.pl/exhibition/prawda-i-wolnosc-ksiadz-jerzy-popieluszko/