Dom Kultury „Śródmieście” to samorządowa instytucja kultury, która mieści się w centralnej dzielnicy Warszawy. Nasza siedziba główna znajduje się w samym sercu stolicy – niedaleko skrzyżowania Al. Jerozolimskich z Nowym Światem, czyli obok tzw. ronda z palmą, a także naprzeciwko Muzeum Narodowego. To tu, na ulicy Smolnej, jest nasze centrum dowodzenia oraz sala widowiskowa, w której regularnie dostarczamy widzom kulturalnych emocji.
Ale Dom Kultury „Śródmieście” to dużo więcej niż Scena na Smolnej. To wiele innych miejsc w Śródmieściu. To nasz ekologiczny Rotacyjny Dom Kultury, domek na Jazdowie, w którym każdy ma szansę zrealizować swoje projekty artystyczne . To nasze Pracownie Artystyczne na ulicy Foksal, gdzie Warszawiacy rozwijają swoje pasje. To Piwnica Ceramiczna na Smolnej, gdzie na zajęcia zawsze są kolejki. To Międzypokoleniowa Klubokawiarnia na Muranowie, która aktywizuje lokalne sąsiedztwo, a także sąsiadująca z nią Ambasada Seniorów, dbająca o edukację seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do tej listy już niebawem, bo pod koniec roku 2023, dołączy kolejna siedziba – Dom w Alejach. Będzie to miejsce, gdzie można spotkać bratnią duszę, gdzie znajdzie swoją grupę wsparcia młoda mama, młody tata, babcia, osoba zainteresowana sztuką, miłośniczka natury, zwolennik feminizmu, aktywistka społeczna, amator majsterkowania czy entuzjastka pomagania.
W każdej z naszych siedzib chcemy realizować wizję otwartości, różnorodności, wielokulturowości i ekologicznej wrażliwości. W każdej siedzibie chcemy widzieć was, bo Dom Kultury „Śródmieście” łączy.
Źródło: https://dks.art.pl/o‑nas
Wernisaż wystawy: 21.09. godz. 17:00, Dom W Alejach
Blok mieszkalny znajdujący się w dzielnicy Śródmieście, na skarpie, przy ulicy Smolnej 8, potocznie nazywany „Młotkiem”, został zaprojektowany w 1964 roku przez Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Budowę dwudziestopiętrowego budynku zakończono w 1976 roku. Jako jeden z pierwszych wysokościowców w Warszawie i dzięki swojemu usytuowaniu na skarpie wiślanej stał się charakterystycznym punktem centrum miasta.
Łącznie w budynku mieści się ok. 140 mieszkań o powierzchni od 40 do 60 m². Na ostatnich dwóch piętrach dachu usytuowano lokal gastronomiczny z tarasem, niegdyś odwiedzany chętnie przez warszawiaków i turystów. Najpierw była to restauracja „Akropol”, a potem, obecnie już zamknięty, klub „Top Floor”.
Chociaż budynek doczekał się kilku obiegowych nazw, takich jak „Blok z opadająca szczęką”, „Gmoch”, czy „Dolarowiec”, to mieszkańcy wolą mówić o nim po prostu „Nasz Dom”.
Organizacja: sztuki społeczne (Instytut Kultury Polskiej UW), Dom w Alejach – nowa filia Domu kultury Śródmieście
Patronat: Centrum Archiwistyki Społecznej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Zapraszamy!
Źródło: https://dks.art.pl/nasz-dom-historie-smolnej‑8