Trzej wielcy mistrzowie postimpresjonizmu – Vincent van Gogh, Paul Gauguin i Paul Cézanne – zapadli w pamięć miłośników malarstwa, kolekcjonerów i badaczy jako wyraziste indywidualności twórcze. Przemierzając europejskie czy amerykańskie galerie, bez trudu możemy rozpoznać niepowtarzalny styl każdego z wymienionych mistrzów. Ale co poprzedzało moment ukształtowania przez nich własnego języka malarskiego?
Prace z dojrzałego okresu wszystkich trzech artystów, prezentujące wykrystalizowaną, autorską wizję sztuki. Warto jednak pamiętać, że często droga ich malarskich poszukiwań była kręta i przynosiła najzupełniej zaskakujące rezultaty. Podczas listopadowego wykładu skupimy się na wczesnej twórczości van Gogha, Gauguina i Cézanne’a. Przy tej okazji poszukamy odpowiedzi na pytania: jak ewoluowała ich twórczość, które jej aspekty rozwijali, a które porzucili, i przede wszystkim – czy malarską zmianę zawsze można rozumieć jako rozwój?
Zapraszamy na wykład Pawła Bienia, historyka sztuki i poety.
Wstęp wolny! Spotkanie będzie transmitowane również on-line oraz tłumaczone na PJM (polski język migowy).
PAWEŁ BIEŃ (1994) – poeta, historyk sztuki, publicysta. W latach 2016–2021 zawodowo związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, obecnie pracuje w Dziale Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie oraz współpracuje z kilkoma galeriami jako kurator wystaw. Jest autorem książki poetyckiej Światłoczułość (Łódź 2021) oraz ponad stu artykułów popularnonaukowych o malarstwie nowożytnym, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Regularnie publikuje na portalu Niezła Sztuka oraz na łamach „Spotkań z zabytkami”, „Ruchu Muzycznego” oraz „Karkonoszy”. Prowadził wykłady m.in. dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Źródło: https://mt514.pl/wydarzenia/zanim-zostali-slawni/