Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński.
Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.
O naszej kolekcji z każdym dniem dowiadujemy się więcej, dzięki projektom badawczym, naukowym i konserwatorskim prowadzonym przez muzealny zespół.
Dzieła ze zbiorów Muzeum mogą Państwo oglądać w Gmachu Głównym i jego czterech oddziałach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Na organizowanych w Muzeum i jego oddziałach wystawach, a także na związanych z nimi warsztatach i zajęciach, podejmujemy tematy sztuki we wszelkich jej przejawach i odsłonach. Wchodzimy w dialog z dziełami i ich twórcami, wybitnymi artystami z różnych epok.
Na spotkania ze sztuką zapraszamy dzieci, rodziny, młodzież, dorosłych, seniorów, uczniów i nauczycieli – dla każdej z tych grup przygotowujemy dostosowany do ich potrzeb program.
Informacje o godzinach otwarcia, aktualnych wystawach i wydarzeniach znajdą Państwo na stronie internetowej oraz Facebooku Muzeum i jego oddziałów.
Zapraszamy do Muzeum!
Źródło: https://www.mnw.art.pl/o‑muzeum/
Wystawa „Autoportrety” prezentuje współczesne realizacje tego gatunku, znacznie wykraczające poza przedstawienia podobizn artystów, do których przyzwyczaiła nas klasyczna historia sztuki. Wśród prac wykonanych w różnych technikach (malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacja dźwiękowa i in.) znajdziemy zarówno dzieła bardzo osobiste, jak i te wpisujące się w szerszą analizę dotyczącą miejsca artysty w społeczeństwie.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace dwudziestu artystek i artystów: Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Agnieszki Brzeżańskiej, Rafała Bujnowskiego, Barbary Falender, Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Łukasza Korolkiewicza, Katarzyny Krakowiak-Bałki, Zbigniewa Libery, Rafała Milacha, Jarosława Modzelewskiego, Agnieszki Polskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Aleksandry Waliszewskiej, Artura Żmijewskiego.
Prezentacja współczesnych autoportretów stanowi nawiązanie do zrealizowanego przez hr. Ignacego Karola Korwin-Milewskiego przed stu laty zamysłu stworzenia zbioru wizerunków własnych polskich malarzy XIX wieku. Te korespondujące ze sobą przedsięwzięcia pokazują ciągłość tradycji kultury artystycznej i wagę mecenatu prywatnego.
Wystawa jest zwieńczeniem projektu zainicjowanego przez poprzedniego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. hab. prof. UJ Łukasza Gawła oraz Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Stowarzyszenie poprzez charytatywne aukcje dzieł sztuki, uroczyste kolacje dobroczynne oraz inne formy działalności statutowej zebrało wśród swoich sympatyków, partnerów i członków środki na zakup prac tworzących tę kolekcję.
Niniejszą wystawą chcielibyśmy zaprosić do dialogu na temat najnowszych nurtów w sztuce, XXI-wiecznej redefinicji roli artysty, dzieła sztuki i samej instytucji muzeum.
„Autoportrety” to wystawa sztuki współczesnej, która często odnosi się do bieżącej sytuacji społecznej i politycznej w sposób bezpośredni oraz stanowi artystyczny komentarz do świata, w którym żyjemy na co dzień. Ekspozycja w MNW zawiera więc treści, które mogą zostać potencjalnie uznane za wrażliwe, takie jak np. odniesienia do trudnych doświadczeń czy nagość.
Współorganizator: Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”
Autorzy scenariusza i kuratorzy wystawy: Katarzyna Szydłowska-Schiller, Tomasz Jeziorowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenasi Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN
Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
KPMG
PKP Intercity
Współpraca:
AkzoNobel
Patroni Medialni:
źródło: https://www.mnw.art.pl/wystawy/autoportrety,263.html