Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński.
Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.
O naszej kolekcji z każdym dniem dowiadujemy się więcej, dzięki projektom badawczym, naukowym i konserwatorskim prowadzonym przez muzealny zespół.
Dzieła ze zbiorów Muzeum mogą Państwo oglądać w Gmachu Głównym i jego czterech oddziałach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Na organizowanych w Muzeum i jego oddziałach wystawach, a także na związanych z nimi warsztatach i zajęciach, podejmujemy tematy sztuki we wszelkich jej przejawach i odsłonach. Wchodzimy w dialog z dziełami i ich twórcami, wybitnymi artystami z różnych epok.
Na spotkania ze sztuką zapraszamy dzieci, rodziny, młodzież, dorosłych, seniorów, uczniów i nauczycieli – dla każdej z tych grup przygotowujemy dostosowany do ich potrzeb program.
Informacje o godzinach otwarcia, aktualnych wystawach i wydarzeniach znajdą Państwo na stronie internetowej oraz Facebooku Muzeum i jego oddziałów.
Zapraszamy do Muzeum!
Źródło: https://www.mnw.art.pl/o‑muzeum/
Wystawa jest pomyślana jako otwarta i wielokulturowa przestrzeń wiedzy i dialogu, w której sztuka i rękodzieło dawnych epok spotykają się z pracami artystek i artystów współczesnych. Zaprezentujemy dzieła sztuki i artefakty, które powstały w Jerozolimie – i szerzej, w Palestynie – jak również takie, które są wyrazem fascynacji i tęsknoty za tym terytorium, przywołują wspomnienia i symboliczne wyprawy. Refleksję nad uniwersalną historią, odwiecznym mitem i skomplikowaną współczesnością Jerozolimy będziemy prowadzić z lokalnej perspektywy Warszawy. Tytuł ekspozycji odwołuje się do Jerozolimy jako celu wędrowania i pielgrzymowania, ale też do szczególnej lokalizacji, w której odbędzie się wystawa – gmachu głównego Muzeum Narodowego w Warszawie, znajdującego się pod adresem Aleje Jerozolimskie 3.
Kuratorzy: Marcin Romeyko-Hurko, Aleksandra Sulikowska-Bełczowska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
źródło: https://www.mnw.art.pl/wystawy/drogi-do-jerozolimy,264.html