Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński.
Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.
O naszej kolekcji z każdym dniem dowiadujemy się więcej, dzięki projektom badawczym, naukowym i konserwatorskim prowadzonym przez muzealny zespół.
Dzieła ze zbiorów Muzeum mogą Państwo oglądać w Gmachu Głównym i jego czterech oddziałach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Na organizowanych w Muzeum i jego oddziałach wystawach, a także na związanych z nimi warsztatach i zajęciach, podejmujemy tematy sztuki we wszelkich jej przejawach i odsłonach. Wchodzimy w dialog z dziełami i ich twórcami, wybitnymi artystami z różnych epok.
Na spotkania ze sztuką zapraszamy dzieci, rodziny, młodzież, dorosłych, seniorów, uczniów i nauczycieli – dla każdej z tych grup przygotowujemy dostosowany do ich potrzeb program.
Informacje o godzinach otwarcia, aktualnych wystawach i wydarzeniach znajdą Państwo na stronie internetowej oraz Facebooku Muzeum i jego oddziałów.
Zapraszamy do Muzeum!
Źródło: https://www.mnw.art.pl/o‑muzeum/
W historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku. Chełmoński, romantyk, obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie.
Układ wystawy będzie odzwierciedlał najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukaże go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Tak zaprojektowana ekspozycja stworzy okazję do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego.
Wystawa stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Będzie jej towarzyszył pełny katalog dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego.
Kuratorzy: Ewa Micke-Broniarek, Wojciech Głowacki
Projekt CHEŁMOŃSKI realizowany w latach 2022–2025 przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Narodowe w Krakowie.
Honorowy patronat Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenasi Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN
Partner Strategiczny Muzeum:
PZU
Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
KPMG
PKP Intercity
Współpraca:
AkzoNobel
Źródło: https://www.mnw.art.pl/wystawy/jozef-chelmonski,260.html