Prezentowane autorskie projekty zostały zrealizowane w Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej, prowadzonej na Wydziale Scenografii ASP przez prof. Dorotę Kołodyńską i mgr Aleksandrę Redę.
Wystawa ukazuje elementy procesu tworzenia kostiumu teatralnego, opartego na artystycznym poszukiwaniu i eksperymentowaniu z tworzywem. Punktem wyjścia jest nie tylko materia, lecz także emocja, skojarzenie, dotyk, wspomnienie.
Kostium to nierozłączna część koncepcji spektaklu. Rzeczywistą siłę jego oddziaływania w przestrzeni teatralnej można ocenić wyłącznie podczas przedstawienia, gdyż tylko wtedy w pełni odczuwamy wykreowaną przez twórców rzeczywistość sceniczną. Dlatego podstawowym zadaniem kostiumografa jest związanie procesu powstawania kostiumu z całością kontekstu scenograficznego. Dopiero ze stopniowego budowania znaczeń wynika narracja wizualna i forma spektaklu, w tym również kostium.
Wystawa ma nie tylko skłonić widza do refleksji nad warsztatem kostiumografa, lecz także pomóc dostrzec złożone procesy myślowe, które kryją się w kostiumach. Prezentowane w Ermitażu prace młodych scenografów pokazują różnorodne, czasem zaskakujące elementy projektowania, wynikające z przenikania się różnych dyscyplin sztuki — od projektów graficznych obejmujących całościową koncepcję wizualną spektaklu po realizacje kostiumowe i eksperymenty z wytwarzaniem prototypów tkanin, oparte na kreatywnych, autorskimi technologiach, takich jak farbowanie rdzą, druk 3D, tkactwo, przełożenie technik grafiki warsztatowej na tkaninę, łączenie tkaniny z materiałami niekonwencjonalnymi, rzeźba czy techniki origami.
Swoje projekty prezentują: Paulina Araszkiewicz, Karolina Bramowicz, Kamila Bukańska, Mateusz Karolczuk, Klaudia Klimka, Marta Kopańska, Zuzanna Kundys, Anna Kurdziel, Barbara Niestrawska, Aleksandra Reda, Agata Stanula, Jakub Szostek.
Zespół kuratorski: prof. Dorota Kołodyńska, mgr asyst. Aleksandra Reda, mgr Agata Stanula. Plakat (zdjęcie powyżej): Jacek Portka , foto: Iza Grzybowska, kostium: Kamila Bukańska, peruka: Jaga Hupało.
Źródło: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/materie-i-kostiumy