Niezwykłe historie zwykłych rzeczy
Warszawa to miasto-fenomen. Podobnie jest z Muzeum Warszawy. Ich historie są bliźniacze. Doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane ze zgliszczy.
Muzeum zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Nowa wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.
Historie rzeczy warszawskich można jednak poznać nie tylko w siedzibie głównej, oglądając wystawę na Rynku Starego Miasta, lecz również odwiedzając Muzeum Warszawy w jednej z 9 pozostałych lokalizacji. Każde z tych miejsc kształtuje swój program niezależnie. Składają się na niego nie tylko wystawy stałe, lecz również różnorodne wydarzenia: warsztaty, spotkania, wykłady, oprowadzania, zajęcia rodzinne, koncerty i wiele innych.
Źródło: https://muzeumwarszawy.pl/wizyta/
Muzeum Warszawy zajmuje 11 kamienic – całą północną stronę Rynku Starego Miasta zwaną stroną Dekerta. Interwencja Jadwigi Sawickiej nada na okres kilku miesięcy nowe życie i nowy wyraz fasadom muzealnych kamienic.
Artystka po pierwsze zwraca uwagę, że te wszystkie kamienice, na pozór osobne domy, to jedna instytucja, siedziba muzeum miejskiego o prawie stuletniej historii. Po drugie tłumaczy, że te z pozoru zwykłe przedmioty są ważne, bo za każdym z nich kryje się człowiek – to ludzie je wytworzyli, posiadali i przekazali do muzealnych zbiorów.
Jadwiga Sawicka – uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, lecz także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej. Nadając słowom materialność, artystka dyskretnie zaprasza do refleksji.
artystka: Jadwiga Sawicka
opieka merytoryczna: Karolina Ziębińska
współpraca koncepcyjna i produkcyjna: Wanda Kaczor, Julia Kern-Protassewicz
Źródło: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/rzeczy-ludzie-duchy-jadwiga-sawicka/