Dwa spojrzenia na Jerzego Nowosielskiego. Pierwsze – jemu współczesne, dokumentalne, niemal kronikarskie, uobecniające osobę i kontekst, w którym przyszło jej żyć.
Drugie – współczesne nam, niedosłowne, programowo symboliczne, zadające pytania o źródła jednostkowego stylu artysty.
Autorem pierwszego zbioru jest Jan Styczyński. Drugiego – Waldemar Zdrojewski.
Styczyński ukazał swego bohatera poza jakimkolwiek kontekstem (portret w dużym zbliżeniu), w pracowni, w sytuacjach prywatnych (dom, spotkania z przyjaciółmi) i określonych przez wykonywany zawód (na uczelni, podczas udzielania wywiadu). Starał się stworzyć wielowątkową opowieść o artyście przemierzającym na co dzień różne przestrzenie rzeczywistości, wierząc, że to właśnie gdzieś spomiędzy nich o swoje zaistnienie doprasza się dzieło sztuki.
Waldemar Zdrojewski zadał sobie trud niedosłownego przybliżenia tych miejsc, w których Jerzy Nowosielski przebywał czy to jako dziecko, czy jako dojrzały już twórca, a które odcisnęły na nim niezatarte piętno, zbudowały jego ogląd rzeczywistości, karmiły jego wrażliwość, determinowały jego wiarę. Obrazy paidei. Tego szeroko pojętego wychowywania do szlachetności, dobra, piękna. Na niektórych ze zdjęć znajdziemy jeszcze okruchy owego „dawnego”, które mogły być widziane przez Nowosielskiego.
wernisaż 2023-11-21, godz 19.00 wystawa od 2023-11-21 , do 2023-12-23
kurator: Paulina Orłowska
Galeria Obserwacja ul. Tarczyńska 3, Warszawa
Źródło: https://obserwacja.art.pl/wystawa/jerzy-nowosielski-tu-i-tam