Służewski Dom Kultury
Ul. Bacha 15, Warszawa+48 22 843 91 01 sdk@sdk.waw.pl https://www.sdk.waw.pl
O Miejsce
Historia
W 1991 roku na Służewie powstało stowarzyszenie, które chciało działać na rzecz lokalnej społeczności. Założeniem było stworzenie przestrzeni, w której każdy znajdzie coś dla siebie, a służewscy artyści będą mogli się rozwijać i prezentować swoją twórczość. Stowarzyszenie otrzymało do dyspozycji teren przy ul. Jana Sebastiana Bacha 15, a dokładnie przeznaczone do rozbiórki baraki dawnej stołówki, które pozostawili tu budowniczowie metra. Dziś po barakach nie ma śladu, a siedziba jest na miarę XXI wieku. Dom Kultury ze szkła i drewna nawiązuje do dawnych, służewskich siedlisk – z ogrodem warzywnym i zagrodą dla zwierząt.
Kulturalna oaza
Służewski Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy to jedyny taki dom kultury na mapie stolicy – obiekt, który nie tylko przyciąga bogatą ofertą kulturalną, artystyczną i edukacyjną. Kluczową rolę odgrywa tu bowiem ekologia i troska o otaczającą nas naturę. I to nie tylko w teorii. Wokół budynku rozpościerają się tereny sprzyjające relaksowi: porośnięty roślinnością wodną Potok Służewiecki, stanowiska lęgowe i budki dla ptaków, Park Dolinka Służewska z drewnianymi ławkami oraz zagroda z dwiema kozami: Myszką i Cytrynką.
Są tu prawdziwe ule i dzika łąka. Jest też duży „Wspólny Ogród” kwiatowo-warzywno-ziołowy, uprawiany przez społeczność lokalną, gdzie odbywają się warsztaty, wykłady i pikniki. Sąsiadujący z ogrodem plac zabaw dla dzieci wybudowany został z ekologicznych materiałów, a całość tworzy przyjemną strefę rodzinnej aktywności i kreatywności. Bardziej ambitni mogą próbować swych sił na profesjonalnej ściance wspinaczkowej.
Parkowe ścieżki prowadzą wzdłuż potoku aż do fascynującego miejsca z „japońską duszą”. Tu w drewnianej, pokrytej gontem stylowej pagodzie 20 września 2015 r. zawisł WORLD PEACE BELL – dzwon, który jest symbolem pokoju na świecie. Ten ważący 365 kg monumentalny obiekt wykonany w Japonii jest ważnym i kulturotwórczym elementem urozmaicającym okoliczny park.
Architektura Służewskiego Domu Kultury łącząca tradycję i nowoczesność zdobyła uznanie ekspertów, którzy przyznali mu Nagrodę Architektoniczną POLITYKI 2013. Projektanci z pracowni WWAA i 137 kilo wsłuchali się w sugestie pracowników i bywalców SDK, tworząc kompleks spełniający wszelkie potrzeby niezbędne do obcowania z kulturą. Inwestycja zrealizowana przez Miasto Stołeczne Warszawę, Dzielnicę Mokotów chwalona jest za funkcjonalność, proekologiczne ukierunkowanie, połączenie nowoczesnej architektury z tradycją i umiejętne nawiązanie do dawnych funkcji tego terenu. Architektura obiektu z założenia jest powściągliwa i przyjazna, a dominującymi materiałami są drewno, szkło i metal. Przeszklone w całości ściany obiektów, skierowane z jednej strony na park, z drugiej na ulicę Bacha, pozwalają spacerującym obserwować jednocześnie prowadzone tu zajęcia oraz zieleń parku.
Wizja
Służewski Dom Kultury to miejsce odpoczynku, rozwoju osobistego, inspiracji, zabawy, obcowania z kulturą, przyrodą i sztuką, aktywności ruchowej, a przede wszystkim przestrzeń do spotkań z ludźmi, wśród natury.
Misja
W Służewskim Domu Kultury w najbardziej efektywny i innowacyjny sposób zaspokajamy potrzeby kulturalne dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez edukację artystyczną i animację. Prezentujemy różne dziedziny sztuk artystycznych i wizualnych; współpracujemy z placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi przy organizacji i produkcji wydarzeń kulturalnych; współpracujemy z wszystkimi podmiotami, które działają na polu kultury, architektury i ekologii w kraju i zagranicą; stawiamy na wielokulturowość – jesteśmy Światowym Domem Kultury.
Źródło: https://www.sdk.waw.pl/sdk/o‑sdk