O muzeum
Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata w 1995 r. możliwe było rozpoczęcie prac nad projektem muzeum i kontynuowanie ich – jako inicjatywy społecznej – aż do roku 2005 r.
Wtedy, na wniosek Stowarzyszenia ŻIH, ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński zdecydował o utworzeniu partnerstwa publiczno-prywatnego, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierowanym przez Waldemara Dąbrowskiego. Oficjalnie powołane na mocy trójstronnego porozumienia Muzeum patronatem objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Dzięki funduszom otrzymanym głównie od osób prywatnych i fundacji z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski z czasem możliwe stało się opracowanie projektu przyszłego muzeum, zgromadzenie unikatowej dokumentacji o polskich judaikach w kraju i za granicą, a także zbudowanie szerokiego poparcia międzynarodowego, konieczne dla zebrania funduszy potrzebnych do projektowania i produkcji wystawy stałej.
Wieloletnie starania Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce przyniosły efekt 25 stycznia 2005 r. Tego dnia, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, w porozumieniu z Ministrem Kultury, powołano do życia Muzeum w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowę, na podstawie której powstała wspólnie finansowana instytucja kultury, podpisali Lech Kaczyński, Waldemar Dąbrowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz prof. Jerzy Tomaszewski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia ŻIH.
Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada m.in. za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy głównej (szczegóły: Partnerstwo publiczno-prywatne).
Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
Muzeum powstało dzięki zaangażowaniu setek osób. Nie można jednak pominąć ogromnego wkładu inicjatorki i pierwszej koordynatorki projektu – Grażyny Pawlak i Jerzego Halbersztadta, który w latach 1999–2011 kierował całością prac Stowarzyszenia ŻIH nad utworzeniem Muzeum, a w latach 2006 – 2011 piastował stanowisko dyrektora Muzeum oraz Piotra Wiślickiego, który od 2011 r. odpowiadał za zaprojektowanie i wybudowanie wystawy stałej Muzeum POLIN. Od samego początku projekt Muzeum jest wspierany przez Mariana Turskiego, który do 2011 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia ŻIH, a od 2009 r. jest Przewodniczącym Rady Muzeum.
Dyrektorzy Muzeum
Pierwszym dyrektorem Muzeum POLIN był Jerzy Halbersztadt, jego następczynią była Agnieszka Rudzińska, pełniąca obowiązki dyrektora do czerwca 2012. Następnie przez blisko dwa lata obowiązki dyrektora pełnił Andrzej Cudak. W latach 2014–2019 Dyrektorem Muzeum był profesor Dariusz Stola. Obecnie Dyrektorem Muzeum jest Zygmunt Stępiński.
Główne punkty programu:
Dyskusje
“Ukryta tożsamość”
27 marca (czwartek), godz. 18:00–19:00
Rozmawiać będą: Mikołaj Grynberg, Stanisław Krajewski, Anna Bikont, Jan Borowicz
Moderacja: Anna Wacławik
Wstęp wolny
“Żydokomuna”
24 kwietnia (czwartek), godz. 18:00–19:00
Rozmawiać będą: Łukasz Bertram, Krystyna Naszkowska, Andrzej Friszke
Moderacja: Waldemar Kumór
Wstęp wolny
“Czy Żydzi czują się dziś bezpiecznie w UE?”
29 maja (czwartek), godz. 18:00–19:00
Wstęp wolny
Więcej informacji wkrótce
Mikołaj Grynberg zaprasza – cykl podcastów
Emisja: marzec–maj
Tematy:
Przetrwanie
Nowe życie
Powroty i ucieczki
Pogromy
Losy dzieci
Przetrwać. Spotkania wokół traumy
Bloki tematyczne:
8 maja (czwartek), dzień 1: Niewidzialna rana – zrozumieć traumę
9 maja (piątek), dzień 2: Neurobiologia Traumy: Jak wojna zmienia mózg?
10 maja (sobota), dzień 3: Jak polska literatura i sztuka zareagowała na Zagładę po wojnie?
11 maja (niedziela), dzień 4: Dlaczego tak trudno mówić o powojennej przemocy wobec Żydów?
W ciągu czterech dni będziemy spotykać się na wydarzeniach poświęconych tematowi traumy powojennej i nie tylko. Podczas dyskusji eksperckich dowiemy się między innymi, czym jest trauma, jakie skutki przynosi tym, którzy jej doświadczyli, oraz jak radzono sobie z nią poprzez sztukę i literaturę. Zaprosimy także na spotkania ze Świadkami Historii, cykle warsztatowe oraz arteterapeutyczne.
Międzynarodowa konferencja naukowa “Nie koniec, nie początek. Odbudowa życia żydowskiego w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej”
15–17 czerwca 2025 (niedziela–wtorek)
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa
Zgłoszenia do 1 marca 2025 (sobota), wyślij zgłoszenie →
Działania cykliczne
Czytelnia POLIN
Anna Bikont “Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”
12 marca (środa), godz. 18:00
Księgi Pamięci
2 kwietnia (środa), godz. 18:00
Oto obiekt
Powroty i początki. O Żydówkach zaraz po wojnie
20 marca (czwartek), godz. 18:00–19:30, Galeria “Dziedzictwo”
Dzieci żydowskie przed i po wojnie
12 czerwca (czwartek), godz. 18:00–19:30, Galeria “Dziedzictwo”
Spacery po wystawie czasowej
Oprowadzania z zespołem kuratorskim
Wybrane soboty o godz. 12:00:
8 marca – Anna Bikont
22 marca – Anna Bikont
5 kwietnia – Zuzanna Schnepf-Kołacz
12 kwietnia – Kamil Kijek
17 maja
31 maja
7 czerwca – Anna Bikont
13 września – Zuzanna Benesz
14 września – Zuzanna Schnepf-Kołacz
Bilet: 25/35 zł
Osiemdziesiąt lat temu skończyła się wojna. Tłumy wychodziły na ulice miast i miasteczek, ludzie całowali wyzwolicieli, rzucali im kwiaty, tańczyli. Wielu ocalałych z Zagłady zapamiętało, że w tym dniu płakali.
Ci, co przeżyli, zostali pozbawieni niemal wszystkiego, swoich bliskich, swojej społeczności, swojego domu, poczucia sensu życia. Ale dla każdego z ocalałych, jakkolwiek był zrozpaczony, wycieńczony, oniemiały, koniec wojny oznaczał, że oto musi wymyślić i zbudować swoje życie na nowo. Jakie decyzje podejmowali ocalali? Jak udawało im się odbudować świat po katastrofie? Gdzie odnajdywali swoje miejsce na ziemi? Opowiadamy o tym wszystkim poprzez konkretnych bohaterów.
Oprowadzania z przewodnikami
Wybrane soboty o godz. 12:00:
29 marca
26 kwietnia
10 maja
24 maja
21 czerwca
6 września
Bilet: 25/35 zł
Spacery miejskie z zespołem kuratorskim wystawy oraz z ekspertką
8 czerwca (niedziela) – Zuzanna Benesz
7 lipca (poniedziałek) – Zuzanna Schnepf-Kołacz
31 sierpnia (niedziela) – Sylwia Chutnik
Bilet: 15/20 zł
Spacery po wystawie czasowej dla mniejszości
Wybrane niedziele:
11 maja – spacer w języku białoruskim
18 maja – spacer w języku ukraińskim
27 lipca – spacer w języku ukraińskim
31 sierpnia – spacer w języku białoruskim
Kurs dla mniejszości ukraińskiej i białoruskiej
25 maja (niedziela)
źródło: https://polin.pl/pl/program-towarzyszacy-wystawie-1945-nie-koniec-nie-poczatek