Misją Muzeum Literatury jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury, w tym zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie Literatury polskiej oraz najbliższego jej zaplecza historycznego i obyczajowego, a także upowszechnianie wartości literatury, nauki i kultury w oparciu o posiadane zbiory oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, jak również prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej.
Źródło: https://muzeumliteratury.pl/oddzialy/
„Prace Kenjiego Ide opierają się na jego własnej pamięci. Można powiedzieć, że w rzeźbach tych twórca krystalizuje niewidoczne sfery umysłu, takie jak doświadczenie, czas, pory roku, nastroje czy relacje międzyludzkie, poprzez łączenie ich w konkretne formy. W pewnym sensie, zachowania te są nieśmiałe, niepewne, tworzą coś na podobieństwo kolażu pomysłów. Ta strategia umożliwia japońskiemu artyście uchwycenie piękna ukrytego w ulotnych momentach” – możemy przeczytać w opisie wystawy.
Z kolei sam artysta podkreśla, że „znaczna część pracy o tej koncepcji dotyczy ścieżki nocy, która sugeruje czas na myślenie. Słyszałem, że filozofowie chodzą, kiedy myślą o różnych rzeczach. Wydaje mi się, że to, ile fizycznie się chodzi, jest również powiązane z tym, ile się myśli, w jakim kierunku i pod jakim kątem”.
Rzeźby Kenjiego Ide stają się misternymi organizmami sui generis. Obiekty te, stworzone w takich materiałach jak drewno, wosk i przedmioty znalezione, zachwycają swoją delikatnością. W każdym z nich artysta odnosi się do określonego wspomnienia czy miejsca, tworząc w ten sposób szkice swego osobistego świata. Mimo głęboko intymnej natury, rzeźby Ide otwierają jednak również przed każdym z nas drogę do uniwersalnej impresji piękna i podróży w głąb siebie. W tym sensie, prace artysty są zarazem nośnikami i odbiornikami; wyzwalają uczucie, równocześnie oferując nam przestrzeń na projektowanie na rzeźby naszych własnych myśli. Dochodzi do ciągłej wymiany, która wydarza się w jakiejś odległej, lecz dostępnej sferze podświadomości.
Wystawie towarzyszy krótki film, nakręcony przez polskiego fotografa Stanisława Bonieckiego, stanowiący zapis jego wrażeń o Kenjim Ide z jednego dnia w 2024 roku, który spędzili razem w Tokio.
Wystawę można zwiedzać od wtorku do soboty.
Godziny zwiedzania: 12:00–18:00
Muzeum Władysława Broniewskiego, ul. Dąbrowskiego 51.
źródło: https://muzeumliteratury.pl/kenji-ide-some-other-times-wystawa-w-muzeum-wladyslawa-broniewskiego/