Centrum Promocji Kultury
Ul. Podskarbińska 2, Warszawa+48 22 277 08 20 sekretariat@cpk.art.pl https://cpk.art.pl
O Miejsce
W latach 1996 – 2008 naszą siedzibą, miejscem zajęć oraz wielu działań kulturalnych były pomieszczenia na tyłach Urzędu Dzielnicy Praga Południe.
Choć adres mieliśmy „Grochowska 274”, to wchodziło się do CPK od ul. Kamionkowskiej.
Nasza sala widowiskowa liczyła… 100 metrów kwadratowych. Porażająco niewiele, jak na kulturalne centrum drugiej pod względem zaludnienia dzielnicy Warszawy.
Ujmując to kulturalnie – miejsca mieliśmy mniej niż „Dwoje na huśtawce”, cierpieliśmy bardziej niż młody Werter, ale trwaliśmy na posterunku niczym „Reduta Ordona”. O mały włos, a w 2002 r. byśmy się przenieśli do sześciokrotnie większego pomieszczenia zwolnionego przez Urząd Stanu Cywilnego w Centrum Handlowym „Kamionek”.
Zamiast przeprowadzki, w 2003 r. roku, władze Dzielnicy Praga Południe, kierowanej wówczas przez burmistrza Tomasza Kozińskiego, podjęły decyzję o budowie nowego obiektu przy ul. Podskarbińskiej.
Przy współudziale Zarządu Warszawskiego Oddziału SARP ogłosiliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną gmachu CPK.
Wpłynęło 26 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 15 grudnia 2003 r. Zwyciężył projekt architektów: Anny Konopki i Krzysztofa Popińskiego z Autorskiej Pracowni Architektury CAD. Trzy wyróżnienia Komisja Konkursowa przyznała projektom, w których głównymi projektantami byli: Marek Budzyński, Wojciech Fałat i Piotr Czyżewski.
Przewodniczący Komisji Konkursowej Krzysztof Chwalibóg podkreślał w zwycięskiej pracy atrakcyjne kształtowanie przestrzeni wewnętrznej budynku, jego funkcjonalność i współgranie z otoczeniem. Nowy gmach miał mieć powierzchnię 3 800 metrów kwadratowych.
W maju 2006 r. plac przy ul. Podskarbińskiej został ogrodzony i rozpoczęły się prace przygotowawcze.
31 maja 2006 r. nastąpiło uroczyste ” wbicie pierwszej łopaty”. Jako pierwszy aktu tego dokonał Jerzy Sławiński Naczelnik Wydziału Infraktustruktury Urzędu Dzielnicy Praga Południe.
Wiele osób było zaangażowanych w powstanie nowej siedziby CPK i oczekiwało budowy. Dlatego też i „wbić pierwszej łopaty” było znacznie więcej niż jedno. Zaszczyt ten przypadł Tomaszowi Kozińskiemu burmistrzowi Dzielnicy Praga Południe i Mirosławowi Sztyberowi radnemu m.st. Warszawy. Męskim uściskiem dłoni uświadomili oni, że sukces jest pracą zbiorową.
Za łopatę chwyciła Małgorzata Naimska dyrektor stołecznego Biura Kultury. Kobieca solidarność sprawiła, że kierująca CPK Barbara Wasiak już szykowała się, aby pomóc w kopaniu, ale zaprawiona w walce o powstanie nowej siedziby dyrektor Małgorzata Naimska i tym razem poradziła sobie znakomicie.
Do fizycznej pracy ruszyły następne kobiety: Marzenna Koraszewska, której w ogóle zawdzięczamy to, że Praga Południe ma ośrodek kultury oraz Barbara Gebler-Wasiak dyrektor naszego CPK.
A potem, raz za razem, wbijali łopaty w ziemię radni i wiceburmistrzowie dzielnicy. Ziemne prace były przyczynkiem do rozmów o przeszłości CPK i o tym, jak będzie wyglądała nasza nowa siedziba.
Przez następne miesiące z niecierpliwością podglądaliśmy, jak rośnie Nasz Nowy CePeK
Po dwóch latach budowy przyszedł czas na przeprowadzkę i nasze rzeczy wylądowały w nowej siedzibie.
Żeby działać pełną parą musieliśmy jeszcze wiele rzeczy wykończyć i doposażyć pomieszczenia, których ilość, w porównaniu do poprzedniej siedziby, przyprawiała o zawrót głowy. Ale już w 2008 roku można było organizować przy ul. Podskarbińskiej 2 pierwsze spotkania, wystawy i zajęcia.
I nadszedł czas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe.
Datę symbolicznie (i z sentymentem) ustaliliśmy na 20 października 2008 roku, czyli dokładnie w 12 lat od inauguracji naszej działalności.
Źródło: https://cpk.art.pl/o‑nas/o‑placowce/