Dom Kultury Kadr
Ul. Rzymowskiego 32, Warszawa+48 22 843 88 81 wew. 200, +48 787 086 396 info@dkkadr.waw.pl https://dkkadr.waw.pl
O Miejsce
Dom Kultury Kadr to jedna z najbardziej nowoczesnych instytucji kulturalnych na mapie Warszawy. Historia Kadru sięga roku 1979, kiedy to za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy na Mokotowie powstał dom kultury. W jego początkowej działalności silnie wybrzmiewała specjalizacja filmowa. Dzisiejszy Kadr to miejsce otwarte na różnorodność, czerpiące z wielu dziedzin sztuki, innowacyjne
i elastyczne. 6 października 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii Kadru ? nastąpiła uroczysta inauguracja siedziby przy ulicy Gintrowskiego 32 w Warszawie.
Zmiana siedziby pociągnęła za sobą szereg fundamentalnych zmian w funkcjonowaniu domu kultury. Obecny Kadr to ponad 7000 mkw nowoczesnej przestrzeni, obejmującej m.in. 15 pracowni tematycznych, salę widowiskową, studio nagrań i studio fotograficzne. Ten potencjał umożliwił poszerzenie oferty zajęć, wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej, organizację wydarzeń teatralnych, muzycznych i artystycznych, na które do tej pory nie było miejsca oraz stworzenie nowoczesnego programu skierowanego do wszystkich grup wiekowych ? dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Stał się także okazją do zbudowania społeczności gości i przyjaciół Domu Kultury Kadr, którzy od momentu konsultacji społecznych i pierwszych szkiców wspierają inicjatywę.
Kultura to nie tylko idee, symbole i artefakty ? to przede wszystkim ludzie i ich historie. Poprzez swoje działania Dom Kultury Kadr integruje lokalną społeczność i jest jej liderem ? wsłuchującym się w oczekiwania, wpierającym oddolne inicjatywy, czyniącym kulturę bardziej dostępną. Dlatego integralną częścią Kadru są dwa domy sąsiedzkie ? przestrzenie, które zostały oddane w użytkowanie mieszkańcom Mokotowa. To tutaj mogą omawiać bieżące wyzwania, integrować się i szukać relaksu.
Misją Kadru jest zbliżanie ludzi, dzięki któremu zmniejszamy dystans społeczny, pielęgnujemy lokalne więzi i historie oraz uczymy odpowiedzialności za swoje otoczenie. Kadr to także autorska koncepcja edukacji w kulturze i poprzez kulturę.
Wizja
Kadr chce być nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną, której oddziaływanie wykracza daleko poza Dzielnicę Mokotów. Naszym celem jest tworzenie warunków do swobodnego eksperymentowania w kulturze, indywidualny rozwój oraz nabywanie nowych umiejętności. Kadr ma tworzyć platformę współpracy i dialogu, kreować przestrzeń wspólną, wspierając tym samym powstawanie nowej przestrzeni publicznej.
Źródło: https://dkkadr.waw.pl/dom-kultury-kadr-to/
15 listopada 2025
Kwiaty polskie – wystawa familijna
W trakcie„Kwiaty polskie” to pełna zagadek i tajemnic wędrówka przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. Jej rytm wyznaczają pory roku i odwieczny cykl życia. W siedmiu salach pełnych kwiatów, barw i przygód czeka na dzieci i ich opiekunów wielozmysłowa ścieżka wraz z bujnym bukietem wiedzy z takich dziedzin jak etnografia, antropologia kulturowa, botanika czy przyrodoznawstwo. …
16 marca 2025
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
W trakcieWystawa czasowa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Getto łódzkie istniało od 8 lutego 1940 do 29 sierpnia 1944 roku. W tym okresie przeszło przez nie ponad 200 tys. osób – zarówno Żydów łódzkich oraz pochodzących z okolicznych miejscowości, jak i deportowanych z III Rzeszy czy Protektoratu Czech i Moraw. Żydów przymusowo osiedlono na obszarze obejmującym zaledwie 4,13 km². Na skutek głodu i chorób w getcie zmarło około 45 tys. osób. Większość mieszkańców zamordowano w obozach zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że wojnę przeżyło nie więcej niż 12 tys. osób. …
25 lutego 2025
„Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930 – 2001)”
W trakcieWystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy na przykładzie twórczości opoczyńskich hafciarek gromadzonej przez Teresę Szwedkowicz. Wśród licznych wątków podejmowanych na wystawie szczególnie widoczne są te, które dotyczą relacji przedmiotów z człowiekiem. Punktem wyjścia jest pasja, hobby, które może dotyczyć każdego z nas, a stając się treścią życia przynosi owoc w postaci monumentalnej kolekcji, która uzyskuje status zabytkowego muzealnego artefaktu. Wystawa prezentuje wszystkie charakterystyczne elementy kolekcji opoczyńskich strojów, haftów oraz fotografii zgromadzonej i opracowanej przez Teresę Szwedkowicz, w znakomitej większości znajdującej się w zbiorach PME. …
23 lutego 2025
Praga ’44
W trakcieWystawa Praga ’44 – nieznana historia powstania warszawskiego na prawym brzegu Wisły. Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie. W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie. Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie. …
02 marca 2025
Miasto zwierząt
W trakciePoznaj niezwykły świat miejskich zwierząt. Zobacz gatunki spotykane na co dzień i okazy, których istnienia nawet się nie domyślasz. Dzikie ptaki i ssaki prezentują naturalnie wyglądające eksponaty i wielkoformatowe fotografie. …
02 lutego 2025
Alexander Adams. Od ruin do Odkupienia /From Ruin to Redemption
W trakcieWystawa prac Alexandra Adamsa Od ruin do Odkupienia/From Ruin to Redemption zawiera obrazy nawiązujące do akademickiego religijnego malarstwa XIX wieku. Zainspirowały je zachowane fotografie przygotowawcze do obrazów, na których zamiast wspaniałych wizji możemy zobaczyć gołe ściany pracowni, zgrzebne płótno zamiast wspaniałych szat, kije szczotek zamiast włóczni. Jak pisze artysta: „Nienarzucająca się godność i prawda ubogiej scenerii, wyzierająca z oryginalnych fotografii intrygowała mnie. Starałem się w moim malarstwie oddać przedziwny majestat, jaki w nich odkrywałem”. Artysta od dzieciństwa był zafascynowany ruinami, zwłaszcza zamków w Anglii i Walii. Jego pierwsze obrazy ruin z czasów II wojny światowej powstały w czasie studiów w Goldsmith College w 1995. Na wystawie znajdą się także obrazy przedstawiające ruiny warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela namalowane z myślą o obecnej prezentacji. …
26 stycznia 2025
Józef Chełmoński
W trakcieW historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku. Chełmoński, romantyk, obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie. …
16 marca 2025
„»Ty i Ja«. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” | wystawa
W trakcieW 1960 roku, kiedy odwilżowy optymizm przygasł zastąpiony skromną i mało ekscytującą „małą stabilizacją”, w polskich kioskach pojawiło się prawdziwe zjawisko – miesięcznik „Ty i Ja”. Tytuł najpierw przykuwał wzrok dowcipną i wysmakowaną okładką – graficzną wariacją na temat tytułowej pary. Po otwarciu zaskakiwał rozmachem i kolorami: całostronicowe fotografie, kolaże prezentujące modę prosto z Paryża, ilustracje towarzyszące fragmentom nowości wydawniczych, reklamy: sera, bojlerów, rękawic gospodarczych i gumek do wycierania zaprezentowanych jak najatrakcyjniejsze towary z górnej półki. Kiedy już czytelnik zasiadł na wersalce z cudem zdobytym numerem – cały nakład wyprzedawał się jak świeże bułeczki – dowiadywał się, czym jest helisa DNA, jak urządzić nowoczesną kuchnię i jak przyrządzić „croque monsieur, czyli chrup pan”. …
21 stycznia 2025
LISTY CHOPINA. Cykl pokazów specjalnych
W trakcieMajorka w I połowie XIX wieku była wyspą nieodkrytą. Fascynowała pięknem przyrody, odmiennością zwyczajów i obietnicą artystycznej izolacji. Niewielu podróżników z Francji ją eksplorowało. Publikowali oni modne i poczytne dzienniki z podróży (récits de voyages). Artystyczne przedstawienia majorkańskich widoków ukazywały współistnienie wpływów Orientu, gotyku, ludowości. Opisywane przeżycia inspirowały odkrywaniem tego, co nieskażone europejską cywilizacją. Chopin i George Sand byli jednymi z nielicznych, którzy udali się w ryzykowną podróż na Majorkę. Wyobrażenie romantycznej idylli, w zetknięciu z surowymi realiami, przeobraziło się dla nich w niebezpieczną wyprawę. Zetknęli się z ostracyzmem. Jednak ich intymna relacja pogłębiła się. Po trzymiesięcznym pobycie na wyspie powrócili do Francji. Dopiero w Nohant odnaleźli spokój i warunki sprzyjające zdrowiu Chopina. „Och, jak ja nienawidzę Hiszpanię!”, pisała George Sand, podsumowując ich wyprawę. Magdalena Kulig …
26 stycznia 2025
Majorka. Podróż (nie)romantyczna
W trakcieLISTY CHOPINA. Cykl pokazów specjalnych 8.10.2024 — 26.01.2025 …
19 stycznia 2025
Adam Garnek, “Świetlistość stali. Maszyny, ekrany, instrumenty”
W trakcieWystawa Adama Garnka jest kolejną propozycją z cyklu wystaw prezentujących twórczość artystów, których prace znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. …
16 marca 2025
„PRZY OKAZJI. Nieznane fotografie Romualda Broniarka”
W trakcie„PRZY OKAZJI. Nieznane fotografie Romualda Broniarka” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad sto zdjęć z imponującego dorobku fotografa i fotoreportera tygodnika „Przyjaźń”, Romualda Broniarka. Kuratorami wystawy są Katarzyna Broniarek-Niemczycka i Filip Niedenthal. …